Uczniowie klas I- III z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Świętego Jana Pawła II dnia 21 marca w 2023 roku wraz z nadejściem kalendarzowej wiosny żegnali Zimę i witali upragnioną, wyczekiwaną przez wszystkich Wiosnę zgodnie ze zwyczajem ludowym. Z wielką chęcią i dużym zaangażowaniem samodzielnie dzieci wykonały Marzannę - zimową pannę - symbol zimy, którą następnie pożegnały zgodnie z obrzędem. Z wielką radością oraz entuzjazmem dzieci przywitały przybyłą Panią Wiosnę- symbol wiosny- gromkimi brawami. Radośnie śpiewały wiosenne piosenki. Były też tańce wiosenne w wykonaniu uczniów klas I- III. Cztery uczennice klasy czwartej pięknie zaprezentowały widowisko taneczne z rekwizytami wiosennych kwiatów. Uczniowie klasy drugiej zainscenizowali wiersz Jana Brzechwy p. t. ,,Przyjście wiosny". Nie zabrakło odgłosów wiosennej przyrody, filmów edukacyjnych o wiośnie i jej zwiastunach. Odbyły się też liczne konkursy między klasowe o tematyce wiosennej. Uczniowie podczas konkursów wykazywali się różnymi umiejętnościami, takimi jak: odgadywanie zagadek, znajomością przysłów wiosennych i rozwiązywaniem rebusów. Pierwsze miejsce zajęła klasa druga, drugie miejsce klasa trzecia, a trzecie miejsce zajęła klasa pierwsza.
W organizację powitania wiosny włączyło się też STOWARZYSZENIE JARZĘBINKI, które przygotowało poczęstunek: pyszne kiełbaski z grilla, popcorn, wata cukrowa, batoniki i soczki. Obchody Pierwszego Dnia Wiosny przebiegały zgodnie ze zwyczajami i obrzędami ludowymi w miłej, serdecznej i wiosennej atmosferze. Na zakończenie Pani Wiosna poczęstowała wszystkich słodkimi, wiosennymi cukierkami.
Zabawa karnawałowa - choinka szkolna
Dnia 10 lutego 2023 r. w Publicznej Szkole Podstawowej im. Świętego Jana Pawła II odbyła się noworoczna zabawa karnawałowa - choinka szkolna. W zabawie uczestniczyli uczniowie klas I- III z wychowawcami klas, przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego wraz z opiekunem Samorządu z panią Beatą Mnich oraz pani wicedyrektor Aneta Pytoń – Grabda. Na Sali pięknie udekorowanej tańczyły różne postacie z bajek, takie jak: książęta i księżniczki, Czerwone Kapturki, Kopciuszki, motyle, kotki i kwiatuszki, uczniowie ubrani w piękne karnawałowe stroje i w stroje sportowe. Radości nie było końca. Na twarzach dzieci widniały uśmiechy od uch do ucha. Zabawę umilały słodkie niespodzianki: pączki z herbatką, batoniki, soczki i napoje oraz pyszne ciasto. Zabawa przebiegała w miłej i serdecznej atmosferze, przy dźwiękach wesołej muzyki. Dziękujemy Przedstawicielom Samorządu Uczniowskiego za przygotowanie dekoracji, obsługę sprzętu muzycznego oraz wspólną zabawę. Serdecznie dziękujemy Rodzicom za upieczenie i dostarczenie pysznych ciast
„Uczniem być to ważna sprawa i otwierać wiedzy drzwi,
Uczyć się by świat poznawać, ślubujemy dziś”
W Publicznej Szkole Podstawowej im. Św. Jana Pawła II w Mirowie odbyło się ślubowanie i pasowanie pierwszoklasistów. Było to ważne wydarzenie w życiu szkoły, uczniów i ich rodzin. Odświętnie ubrani, uśmiechnięci, podekscytowani bohaterowie dnia, w obecności zaproszonych gości „śpiewająco” zdali swój „pierwszy egzamin wiedzy i umiejętności”. Złożyli ślubowanie, zostali pasowani na uczniów i przyjęci w poczet braci uczniowskiej.
Uroczystość odbyła się 25 listopada 2022 r. Przybyli na nią zaproszeni goście: wójt Gminy Mirów Pan Artur Siwiorek, kierownik Oświaty, Kultury, Sportu i Promocji Zdrowia Pan Piotr Kowalik, dyrektor szkoły Pan Jan Ulewiński, wicedyrektor szkoły Pani Aneta Pytoń - Grabda, przewodnicząca Rady Rodziców Pani Ewelina Chrzanowska, Rodzice, dzieci z oddziału przedszkolnego z nauczycielami: Mariolą Kobierską i Magdaleną Ciałek, uczniowie klasy drugiej i trzeciej z wychowawcami: Panią Mirosławą Mańkowską i Panią Joanną Mindą.
imieniu całej społeczności szkolnej przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego powitali pierwszoklasistów, którzy musieli oni udowodnić, że zasługują na miano uczniów naszej szkoły. Zostali więc poddani kilku niełatwym próbom. Uczestniczyli w turnieju wiedzy i umiejętności, podczas którego znakomicie wykonali wszystkie zadania, wykazując się wiedzą, zdolnościami muzycznymi, aktorskimi i plastycznymi. Wszystko po to, aby wstąpić do grona braci uczniowskiej. Po zakończonym turnieju z przejęciem ślubowali na sztandar szkoły, że będą się dobrze uczyć i przynosić chlubę rodzicom, ojczyźnie oraz szkole. Następnie dyrektor szkoły Pan Jan Ulewiński dokonał aktu pasowania na uczniów. Dotykając symbolicznym ołówkiem ramion dzieci, z dumą przyjął je do grona uczniów naszej szkoły. Wiele miłych życzeń skierowali do naszych najmłodszych: wójt Gminy Mirów Pan Artur Siwiorek, dyrektor szkoły Pan Jan Ulewiński, wicedyrektor Pani Aneta Pytoń - Grabda, wychowawca klasy Pani Elżbieta Kuźdub, uczniowie i wychowawcy klas 0-III. Na zakończenie pierwszoklasiści otrzymali pamiątkowe dyplomy, legitymacje szkolne, a także wiele wspaniałych prezentów od zaproszonych gości. Po uroczystości wszyscy udali się na poczęstunek przygotowany przez Rodziców. To był radosny, wyjątkowy dzień, który na długo pozostanie w naszej pamięci. Wszystkim Pierwszoklasistom życzymy, aby dobrze się czuli w naszej szkole, by z ochotą codziennie tu przychodzili i wspólnie z kolegami uczyli się i bawili. Serdecznie Was witamy i życzymy wielu sukcesów w nauce!!!
Szanownym Rodzicom dziękujemy za pomoc w zorganizowaniu uroczystości i życzymy, żeby dzieci jak najczęściej dostarczały im powodów do dumy, satysfakcji i radości.
Ślubowanie klasy pierwszej
W ramach obchodów DNIA BEZ PRZEMOCY uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w akcji TYDZIEŃ ZYCZLIWOŚCI (od 30 maja do 3 czerwca 2022 r.).Wychowawcy przeprowadzili w klasach zajęcia na temat agresji na podstawie prezentacji „Słów kilka o agresji i hejcie”. Uczniowie przygotowali gazetki promujące postawę życzliwości, stosowali miłe słowa do koleżanek, kolegów i pracowników szkoły. Odbarowywali się drobnymi upominkami, by sprawić sobie radość. W ramach akcji dzieci z klas I-III wykonywały buźki z zadowolonymi minkami, którymi zachęcały wszystkich do uśmiechu. Pod koniec tygodnia, w młodszych klasach odbył się plebiscyt na kulturalnego ucznia. Zwycięzcy otrzymali dyplomy oraz tytuł Mistera Kultury:
Klasa I – Marcel Maciejczak
Klasa II – Daniel Chruściel
Klasa III a – Kamil Niewczas
Klasa III b – Bartosz Marlica
W miłej i serdecznej atmosferze minął tydzień, którego celem było pielęgnowanie pozytywnego nastawienia do drugiego człowieka oraz propagowanie uprzejmości i życzliwości na co dzień. Pamiętajcie, dobra energia, którą skierujemy do ludzi, wróci do nas ze zdwojoną mocą!
Warto zatem kierować się słowami Platona: „Kiedy dbamy o szczęście innych, znajdujemy nasze własne”.
Serdeczne pozdrowienia i uśmiechy dla wszystkich przesyłają organizatorzy TYGODNIA ŻYCZLIWOŚCI: Elżbieta Kuźdub, Joanna Minda i Urszula Stefańska.
Dzień bez przemocy
Dnia 1 czerwca 2022 r. w Publicznej Szkole Podstawowej im. Świętego Jana Pawła II w Mirowie został zorganizowany Dzień Dziecka. Imprezę rozpoczęto kinem z popcornem. Następnie została przeprowadzona pogadanka na temat bezpieczeństwa, jak również przedstawiono symulację wypadku samochodowego oraz udzielenie pierwszej pomocy zademonstrowanych przez druhów OSP w Rogowie. Wychowawcy klas I-III przeprowadzili różnorodne gry i zabawy, które cieszyły się dużym zainteresowaniem dzieci. Uczniowie bardzo chętnie brali udział we wszystkich konkurencjach. Podczas zabawy nie zabrakło poczęstunku jaki został przygotowany przez członków Stowarzyszenia Jarzębinki. Można było skosztować kiełbasek, popcornu czy waty cukrowej. W tym szczególnym dniu nie mogło zabraknąć również rodziców, których pomoc była nieoceniona. Był to dzień pełen wrażeń i niespodzianek, a dobry humor dopisywał każdemu.
Serdeczne podziękowania za włączenie się w realizację tak znakomitego działania kierujemy do Stowarzyszenia Jarzębinki z Mirowa, druhów OSP z Rogowa, Rodziców oraz całej społeczności szkolnej.
21 marca to pierwszy dzień kalendarzowej Wiosny. Po długiej zimie uczniowie z PSP im. Świętego Jana Pawła II w Mirowie z tęsknotą wyczekiwali tego dnia, który dał dużo powodów do radości. Radosnej atmosferze towarzyszyły konkursy: wiosenna moda, wiersz i piosenka dla Pani Wiosny, oraz przepiękne Marzanny. Uczniowie ubrani w piękne wiosenne stroje ruszyli ze śpiewem, radosnym pochodem nad rzekę Iłżankę w towarzystwie Pani Zimy, aby ją pożegnać, a zrobić miejsce Wiośnie. Ten dzień upłynął w miłej i radosnej atmosferze.
W dniu 5 listopada w naszej szkole odbyło się święto Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek, które przypada w rocznicę urodzin Walta Disney'a, jednego z najpopularniejszych autorów animowanych bajek dla dzieci.
Uczniowie klasy III A realizując działania innowacyjne mieli okazję przybliżyć świat bajek przebierając się za ulubione bajkowe postacie zamieniając klasę w niezwykłą krainę bajkowych postaci. Zawitały między innymi: księżniczki, wróżki, minionek, rolnik, wróżki, skrzaty, aniołek czy postaci z Harry Pottera. Przypomnieliśmy sobie bajki, które towarzyszą nam w dzieciństwie. Dzieci zaprezentowały swoje stroje podczas wspólnych pląsów w salach, wysłuchały fragmentów najbardziej znanych bajek, rozpoznawały bajkowe postacie i tytuły z których pochodzą. Segregowały rekwizyty z bajek, układały puzzle, rozwiązywały zagadki, quizy. Była zabawa w teatr – naśladując sposób poruszania i zachowania się wybranych bohaterów. Wcieliły się w postaci różnych zawodów. Uczniowie byli aktywni i otwarci. To spotkanie sprawiło im bardzo wiele radości. Dzień z bajkami był dla wszystkich źródłem bogatych przeżyć, wrażeń i sposobem wzbogacania wyobraźni, który zakończył się wspólnym oglądaniem bajki.
Ten dzień przypomniał uczniom jak ważne są bajki i że warto po nie sięgać, gdyż bajki są bowiem świetnym pomostem do wspólnej zabawy między pokoleniami.
Od najmłodszych lat należy uczyć dzieci szacunku i umiłowania do Ojczyzny, pomagać zrozumieć znaczenie słów: „patriotyzm, patriota”. Stąd pomysł wychowawców, by przygotować i zrealizować w klasach I-III projekt edukacyjny pt. „Tydzień dla Niepodległej”.
Przez ten tydzień społeczności szkolnej przyświecała myśl, że mamy ogromne szczęście żyć w wolnej i niepodległej Polsce, o którą walczyły pokolenia, a wielu Polaków oddało za nią życie. Niech ta myśl zostanie z nami na zawsze. To była naprawdę wspaniała lekcja patriotyzmu.
Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Wiedzą o tym uczniowie klasy II i ich rodzice, dlatego postanowili wziąć udział w Dniu Zdrowego Śniadania.
Zdrowe śniadanie poprzedzały zajęcia, na których dzieci poznały piramidę żywieniową i zasady zdrowego żywienia. Podczas zajęć uczniowie kształcili odpowiednie nawyki żywieniowe, rozwijali kreatywność, wyobraźnię oraz dbałość o higienę podczas sporządzania posiłków. Dzieci przyniosły do szkoły potrzebne produkty, wśród których nie zabrakło owoców, warzyw oraz pieczywa razowego. Następnie przygotowały z pomocą rodziców pyszne szaszłyki owocowe, zdrowe i kolorowe kanapki, koreczki, soki, sałatki i twarożki. W czasie śniadania pojawił się akcent patriotyczny, czyli potrawy w barwach narodowych, biało- czerwone. Wszystko było pięknie przystrojone i udekorowane.
Dzięki udziałowi w tej akcji, uczniowie zdobyli wiedzę na temat zdrowego żywienia, nakrywania do stołu i stosownego zachowania się podczas posiłków. Przygotowując zdrowe i kolorowe kanapki na drugie śniadanie, dzieci przekonały się, że najlepiej smakują te wykonane własnoręcznie, a jeszcze lepiej, kiedy spożywa się je w towarzystwie kolegów i koleżanek z klasy. Dzieci z apetytem pochłaniały potrawy, rodzice zaś wykazali się dużym zaangażowaniem i współdziałaniem. Było po prostu pysznie!
Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek jest doskonałą okazją do rozwijania zainteresowań czytelniczych wśród dzieci. Wartościowe książki kształcą w dzieciach odpowiednie postawy moralne, rozwijają dziecięcą fantazję, pamięć oraz wzbogacają słownictwo.
Dnia 5 listopada 2021 r. uczniowie z klasy II przybyli do szkoły przebrani w piękne bajkowe stroje, przygotowane z pomocą rodziców. Każdy uczeń mógł przebrać się za swoją ulubioną postać. Poprzez zagadki, quizy dzieci poznały lub przypomniały sobie znane bajki i baśnie.
Nie zabrakło również bajkowych zabaw, takich jak: oddzielanie ziarenek grochu i fasoli, przymierzanie pantofelka Kopciuszka, przeciąganie liny, taniec z królem Julianem oraz podróż latającym dywanem do wymarzonej krainy. Na zakończenie dzieci zjadły z apetytem pierniki z chatki Baby Jagi.
To był wyjątkowy, magiczny i pełen radości dzień.
27.10.21 r. - Ślubowanie klasy Pierwszej
Dnia 27 października 2021 roku w Publicznej Szkole Podstawowej im. Świętego Jana Pawła II w Mirowie odbyło się uroczyste Ślubowanie i Pasowanie uczniów klasy pierwszej. Uroczystość przygotowała wychowawczyni klasy pierwszej Pani Mirosława Mańkowska. W uroczystości uczestniczyli: Wójt Gminy Mirów – Pan Artur Siwiorek, Kierownik Referatu Oświaty, Kultury, Sportu i Promocji Zdrowia – Pan Piotr Kowalik, Nauczyciele, Rodzice uczniów klasy pierwszej oraz Uczniowie. Pierwszoklasiści przedstawili się pięknym programem artystycznym podczas, którego wykazali się umiejętnościami tanecznymi, recytowaniem wierszy, śpiewaniem piosenek oraz dużą wiedzą edukacyjną i patriotyczną. Po uroczystym odśpiewaniu hymnu państwowego, w podniosłej atmosferze na Sztandar Szkoły uczniowie klasy pierwszej ślubowali być dobrymi Polakami, dbać o dobre imię swojej klasy i szkoły, a swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Po złożeniu ślubowania Pani Aneta Pytoń-Grabda dokonała symbolicznego pasowania na ucznia. Na zakończenie uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy i wiele upominków. Uroczystość została zakończona słodkim poczęstunkiem przygotowanym przez Rodziców uczniów klasy pierwszej. Uroczystość przebiegała w świątecznej i miłej atmosferze.
Czytali i świętowali...
„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa,
jaką sobie ludzkość wymyśliła”
Wisława Szymborska
O tym, że głośne czytanie łączy w sobie przyjemne z pożytecznym, stymuluje rozwój, wzbogaca słownictwo i rozwija wyobraźnię nie trzeba nikogo przekonywać. Doświadczyli tego uczniowie klasy IIIa, którzy obchodzili Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Święto to zostało ogłoszone w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki. Obchodzone jest 29 września i odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży. Ma na celu promowanie głośnego czytania dzieciom, nabywanie przyjemności z czytania i słuchania, a także poczucia przynależności do społeczności czytelniczej.
Tego dnia trzecioklasiści przeżyli niezwykłą przygodę. Głośne czytanie, które było motywem przewodnim święta, stało się wspaniałą okazją do zorganizowania niezwykłej, pieszej wycieczki na Górę Piekło, która jest położona nieopodal Mirowa. Świętowali w nietypowy sposób i w dość niecodziennej formie - w bliskości z przyrodą, na łonie natury. Zrezygnowali z zajęć w sali lekcyjnej i pod opieką wychowawcy klasy - Elżbiety Kuźdub udali się na to malownicze wzniesienie w Gminie Mirów, które objęte jest ochroną prawną w formie rezerwatu przyrody. Na wzgórzu wznoszącym się nad rozległymi obniżeniami dolin, zaliczanym do pomników przyrody nieożywionej czytali legendę związaną z Mirowem pt. „Jak diabeł w mirowskim lesie piekło budował” oraz na własne oczy zobaczyli miejsce opisane w legendzie. Poznali również inne legendy związane z ziemią radomską, autorstwa Romana Gierały. Podczas wycieczki dotarli do niewielkiego parkingu leśnego, gdzie odpoczywali w cieniu pomnikowych dębów. Tam też spotkali się z pracownikami Nadleśnictwa Skarżysko, którzy udzielili im wywiadu na temat walorów przyrodniczych geologicznego rezerwatu przyrody „Góra Piekło” oraz pomników przyrody ożywionej - starych dębów, rosnących blisko góry, które mieli okazję zobaczyć. Obserwowali oryginalne formy skalne z chronioną roślinnością. Było to radosne święto, przypominające o tym, jak ważne jest celebrowanie natury i korzystanie z jej mądrości. Las okazał się najlepiej wyposażoną salą lekcyjną jaką można sobie wyobrazić. Uczniowie znaleźli tu wszystko, czego potrzebowali do efektywnego nauczania, bowiem natura uczy, dotlenia, aktywizuje, pobudza wyobraźnię, wzrusza i zadziwia. Zamiast patrzeć na tablicę - oglądali miejsce i kamienie opisane w legendzie, zamiast czekać na dzwonek - nasłuchiwali ptaki, szum wiatru, zamiast spacerować po korytarzu wędrowali po lesie obserwując miejsce opisane w legendzie.
Ten dzień stał się znakomitą okazją do promocji czytelnictwa wśród trzecioklasistów, budowania więzi i spędzania wspólnie czasu z kolegami i wychowawcą.
Promocja wiedzy i bezpiecznych zachowań
oraz zapobieganie sytuacjom zagrażającym bezpieczeństwu
to zadanie usankcjonowane w rozporządzeniu ministra edukacji narodowej
w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego
oraz kształcenia ogólnego w poszczególnych typach szkół..
W środę 9 czerwca 2021 roku w naszej szkole gościliśmy druhów jednostki OSP KSRG w Rogowie.
Na teren szkoły wjechał duży wóz strażacki, który wzbudził ogromne zainteresowanie wśród dzieci. Uczniowie z radością przywitali wyjątkowych gości.
Podczas chwil spędzonych ze strażakami, uczniowie z wielkim zainteresowaniem wysłuchali informacji na temat strażackiej służby, akcji ratowniczych oraz najczęstszych przyczyn powstawania pożarów i ich konsekwencji. Zostali zapoznani z wyposażeniem prezentowanego pojazdu ratowniczo – gaśniczego oraz z wszystkimi tajemniczymi przedmiotami znajdującymi się w ich wyposażeniu. Druhowie zaprezentowali strój oraz sposoby i techniki podawania wody podczas pożaru.
Oprócz poznania tajników pracy strażaka uczniowie zdobyli bardzo cenną wiedzę na temat zasad bezpieczeństwa, dowiedziały się jak należy zachować się w trakcie zagrożenia i utrwaliły numery alarmowe do straży pożarnej. Wielką atrakcją dla dzieci była możliwość wejścia do wozu strażackiego, by choć przez chwilę poczuć się w roli strażaka.
To była bardzo ciekawa i ważna lekcja. Uczniowie nie kryli zadowolenia z wizyty, ponieważ czas spędzony ze strażakami przybliżył im wiadomości na tematy bezpieczeństwa pożarowego i zadań realizowanych przez Straż Pożarną. Na pamiątkę druhowie wręczyli uczniom kolorowanki.
Społeczność Publicznej Szkoły Podstawowej im. Świętego Jana Pawła II w Mirowie składa serdeczne podziękowania na ręce Prezesa Pana Marka Gołosza, druhów: Zbigniewa Czarnota, Martyny Pytoń, Denisa Bąka, Natalii Chruściel za umożliwienie obejrzenia sprzętu ratowniczo-gaśniczego, poznania trudnej pracy strażaków, pokazanie wozu strażackiego oraz wręczone upominki.
Znamy już laureatów konkursu plastycznego dla uczniów klas I-III pt. "Pocztówka. Pozdrowienia znad Iłżanki”, którego Organizatorem był Zarząd Związku Gmin nad Iłżanką. Celem Konkursu była popularyzacja wśród dzieci i młodzieży tematyki ekologicznej, budowanie trwałej więzi emocjonalnej z krajem ojczystym i regionem związanym z rzeką Iłżanką, zdobywanie i poszerzanie wiedzy dotyczącej Związku Gmin nad Iłżanką oraz promocja gmin wchodzących w skład Związku Gmin nad Iłżanką. Na konkurs napłynęło 18 ciekawych, pomysłowych i twórczych prac. Jury nagrodziło następujące osoby:
I miejsce – Amelia Kowalik kl.IIb
II miejsce – Lena Minda kl. III
III miejsce- Piotr Pałka kl. IIb
Wyróżnienia otrzymali: Iga Minda kl. IIa, Kamila Guza kl. IIa, Natalia Kaluga kl. IIa, Julia Tomkowska kl. IIa, Marcel Kuźdub kl. IIa, Piotr Młudziński kl. IIa Zuzanna Gos kl. IIb , Lena Minda kl. IIb, , Dawid Guz kl. IIb, Michał Szpara kl. IIb, Jakub Lech kl. IIb, Mikołaj Wasilewski kl. IIb, Bartosz Marlica kl. IIb, Karol Tarabasz kl. IIb, Julia Zawisza kl. III, Lena Minda kl. III. Laureaci i wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody i wyróżnienia, które wręczył Wójt Gminy Mirów Artur Siwiorek i Dyrektor Naszej szkoły Jan Ulewiński.
Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy zechcieli wziąć udział w konkursie, a zwycięzcom gratulujemy!
Dnia 1 czerwca 2021 roku w naszej szkole został zorganizowany Dzień Dziecka, który upłynął wesoło i zdrowo, bo na wesoło. Uczniowie klas I-III brali udział w bardzo ciekawych i atrakcyjnych formach zabawy, które cieszyły się dużym zainteresowaniem dzieci, zarówno starszych jak i młodszych. Nauczyciele zadbali o to, aby ten dzień różnił się od zwykłego dnia i obfitował w wiele atrakcji. Na licznie przybyłych uczestników uroczystości czekało mnóstwo gier, zabaw, eksperymentów i konkurencji sportowych.
„W Krainie Baśni i Bajek”
„W Krainie Bajek wszystko się zdarzyć może …..”
W Dniu Dziecka pierwszaki jakby za dotknięciem czarodziejskiej różdżki zamieniły się w postacie z bajek. Wśród nich były: księżniczki, smoki, krasnale i smerfy. Dzieci brały udział w różnych zabawach, w których musiały się wykazać znajomością treści bajek i baśni. Uczniowie rozwiązywali zagadki, rebusy, rozpoznawali bajki po rekwizytach, po przeczytanych fragmentach książki. Były również zabawy muzyczno-ruchowe, kalambury i słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.
Dzień w KRAINIE BAJEK to doskonała okazja do rozwijania zainteresowań czytelniczych wśród dzieci.
„Szkolni badacze”
"Powiedz mi, a zapomnę,
pokaż - a zapamiętam,
pozwól mi działać, a zrozumiem!"
Konfucjusz
W myśl Konfucjusza uczniowie kl. IIa wspierając wielokierunkową aktywność mieli możliwość rozbudzenia ciekawości otaczającego świata, oraz nauczenia się prowadzenia obserwacji i wyciągnięcia wniosków z doświadczeń i eksperymentów. W świat eksperymentów wprowadziły ich wyjątkowe wróżki. To dzięki ich magii mogli przeżyć niezwykłą przygodę. Eksperymenty dały okazję do odkrywania i zgłębiania fascynującego świata przyrody i techniki. Dzieci mogły przeprowadzać wszystkie czynności samodzielnie, a przy tym świetnie się bawić. Każda przeprowadzona zabawa badawcza niosła ze sobą ładunek pozytywnych emocji. Najlepiej, bowiem zapamiętujemy to, co nam się miło kojarzy. Uczniowie odwiedzali kolejne stacje, które kryły nowe niespodzianki. Nie zabrakło konkurencji zręcznościowych i sprawnościowych, które wywołały zachwyt na twarzach naszych uczniów. Dzięki nim uczniowie zrozumieli jak ważna jest praca zespołowa. Uwieńczeniem uroczystości była zabawa integracyjna „Meduza”, która w magiczny sposób wzmocniła więzi oraz pomogła się zrelaksować. Oczywiście, nie zabrakło słodkiego poczęstunku na zregenerowanie sił.
"Zdrowo, bo na sportowo"
Natura potrafi pobudzić ciekawość, rozwinąć kreatywność i trenować sprawność ruchową dziecka, a także wzmacniać odporność. Przekonali się o tym uczniowie kl. IIb, którzy z okazji Dnia Dziecka przeżyli piękną przygodę. W niezwykłej scenerii malowniczego krajobrazu Mirowa i płynącej nieopodal rzeki Iłżanki, w towarzystwie rozgrzanego słoneczka i śpiewu ptaków uczestniczyli w pikniku sportowym na łonie natury. Nie zabrakło na nim atrakcji, a drugoklasiści „świętowali zdrowo, bo na sportowo”. Brali udział w grach ruchowych, zabawach terenowych, które wymagały od nich zwinności, szybkości, wytrzymałości, spostrzegawczości i uwagi. Ogrom pozytywnej energii i emocji wywołało u nich poszukiwanie ukrytego skarbu, skoki w workach na czas oraz bilard terenowy na trawie. Tego dnia nie mogło oczywiście zabraknąć kiełbasek, które uczestnicy sportowego pikniku samodzielnie usmażyli przy ognisku. Był to radosny, wspaniale spędzony czas, który udało się wspólnie spędzić dzięki współpracy i zaangażowaniu Rodziców. Oby jak najwięcej takich beztroskich chwil, za które dzieci serdecznie dziękują.
Po złożeniu życzeń przez wychowawcę uczniowie klasy trzeciej fantazjowali i opowiadali o swoich marzeniach. Następnie przenieśli się do krainy baśni i bajek. Trzecioklasiści podsumowali, że Dzień Dziecka w szkole był udany i bardzo im się podobało.
Dzień w szkole upłynął w miłej atmosferze. To była udana podróż w świat fantazji, sportu, twórczości i kreatywności.
JESTES MAMO SKARBEM MYM….. - obchodów Dnia Matki ciąg dalszy
Jesteś Mamo skarbem mym
Kocham Ciebie z całych sił
Jesteś Wszystkim tym, co mam
Wszystko Tobie jednej dam….
Takie słowa można było usłyszeć w piosence, którą dzieci śpiewały i dedykowały swoim kochanym Mamom z okazji Dnia Matki. Składały gorące jak słońce życzenia. Prosząc, by Mamusie otworzyły swe serduszka, ofiarowały im w prezencie „całą łąkę” pełną własnoręcznie wykonanych „serduszkowych bukietów kwiatowych”, pachnącą ogromną miłością i wdzięcznością za najpiękniejszy dar - za życie. Dziękowały za wszystkie wspólnie spędzone chwile, oparcie, wiarę, porady, wskazówki od małego wpajane do dziecięcej główki. Za cierpliwość, pracę i anielskie serce dziękowały jak najgoręcej. Za wszystkie trudy i starania składały podziękowania.
Klasa 1
„Kochana mamo powiem Ci na uszko, że bardzo Cię kocha to moje serduszko”
Słowa te bardzo pasują do obchodów Dnia Mamy w tym roku szkolnym. Dzieci w scenerii pełnej serduszek wyrażały swoją wdzięczność, szacunek, a nade wszystko swoją miłość do swoich kochanych mam.
Kwiaty, które zdobią laurki, to nawiązanie do kolorowego i pięknego życia dla każdej mamy, czego z całego serca życzą im wszystkie dzieci.
Dzień Matki to jedno z najpiękniejszych świąt w roku. Wówczas mamy okazję pokazać swoim mamom, jak bardzo są dla nas ważne, poprzez ciepłe słowa, moc uścisków, buziaków i kwiatów za ich bezwarunkową miłość. W tym ważnym dniu każdy o nich pamięta: dzieci ofiarują swoim mamom laurkę, a uczeń własnoręcznie wykonany upominek, zaś dorośli ślą im najcieplejsze myśli i życzenia.
Dziś święto to obchodzone jest powszechnie i choć daty ich są różne w różnych krajach, idea przyświeca ta sama - miłość do Mam.
W tym dniu uczniowie naszej szkoły, składają wszystkim mamom najserdeczniejsze życzenia ujęte w wierszach i piosence.
EKOLOGIA I MODA - NIEZWYKŁA PARA
Tegoroczne obchody Światowego Dnia Ziemi, które przypadają na 22 kwietnia, będą się znacznie różnić od tych sprzed lat. Tymczasem uczniowie kl. IIb, przekonują nas o tym, że ekologia i moda tworzą „zgrany duet”. Dowodem na to jest przygotowany przez nich pokaz mody recyklingowej pt. „EKO MODA”. Dzieci dały popis swojej wyobraźni i stworzyły rewelacyjne, bardzo pomysłowe stroje z materiałów przeznaczonych do recyklingu: z folii, papieru, gazet, tektury, nakrętek, które następnie zaprezentowały na klasowym wybiegu. Celem pokazu było nie tylko rozwijanie kreatywności i aktywności uczniów, ale również propagowanie prawidłowych postaw ekologicznych, podniesienie świadomości ekologicznej wśród dzieci i młodzieży oraz nabywanie umiejętności selektywnej zbiórki odpadów. Stroje były niezwykle pomysłowe, a uczestnicy pokazu udowodnili, że ekologia i moda „mogą iść w parze”.
PAMIĘTAJCIE!!! „…..Ziemię mamy tylko jedną, więc szanujmy Ją!
Bo cóż z nami stanie się, gdy zniszczymy własny dom?
Chrońmy lasy, chrońmy wodę, dbajmy o przyrodę,
Uczmy kochać las i łąkę pokolenia młode”.
Nauczanie zdalne w klasach I-III od 22 marca 2021
Wspominamy karnawał...
"W karnawale wszyscy urządzają bale. To tradycja bardzo stara, strojów pięknych co niemiara. Niech się bawią duzi, mali zgromadzeni na tej sali”
Zapraszamy do obejrzenia
„Raz do roku jest taki dzień,
który wygląda jak piękny sen.
Wszystkie kobiety, panie i matki
w tym dniu od mężczyzn dostają kwiatki”
8 marca jak co roku w naszej szkole obchodzone jest święto kobiet. Z tej okazji odbyły się w klasach 0-III małe klasowe
uroczystości. Dzień ten tradycyjnie był dniem bardzo wyjątkowym. W klasach było kolorowo i wesoło.
Pojawiły się życzenia, kwiaty i drobne upominki.
Ten szczególny dzień pokazał jak bardzo ważne dla otoczenia są kobiety o czym świadczą również słowa Paulo Coelho:
„Cały świat i wszystko na nim jest piękne, ale najpiękniejsza jest kochająca kobieta”
Świąteczna atmosfera panowała w naszej szkole przez cały dzień, podczas której miło było widzieć radość i uśmiech na twarzach wszystkich Kobiet.
Od wszystkich chłopców dla pań i dziewczynek mamy życzenia
22 lutego 2021 r. został rozstrzygnięty konkurs „EKO-BAŁWANEK”. Tematem prac konkursowych było wykonanie bałwanka przy użyciu materiałów recyklingowych. Konkurs cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem. Wykonane prace były bardzo pomysłowe. Każdy bałwanek był wyjątkowy i niepowtarzalny. Komisja w składzie: Sylwia Lech, Magdalena Ciałek, Mariola Kobierska, Ewelina Kępa miała trudny orzech do zgryzienia - które prace wybrać. Jednak udało się wyłonić zwycięzców w następujących kategoriach:
EKO – BAŁWANEK
Miejsce: Piotr Minda kl. I, Gabriela Matejska kl. I, Piotr Młudziński kl. IIa
Miejsce: Amelia Kowalik kl. II b, Daniel Chruściel kl. I
Miejsce: Celi Magdalena kl. III, Julia Ziętkowska kl. I, Lena Gworek kl. III, Celi Maksymilian kl. IIa
NAJSYMPATYCZNIEJSZY BAŁWANEK
Miejsce: Filip Kępa kl. IIb, Michał Szpara kl. IIb, Oliwia Rutkowska kl. I
Miejsce: Zuzanna Gos kl. IIb, Krzysztof Pajek kl. I
Miejsce: Wiktoria Ziętkowska kl. III
NAJWIĘKSZY BAŁWANEK
Miejsce: Zuzanna Orzechowska kl. III, Jakub Rozwadowski kl. I
Miejsce: Michał Gołosz kl. I
Miejsce: Gabriela Bodo kl. I
NAJMNIEJSZY BAŁWANEK
Miejsce: Lena Minda kl. I
Miejsce: Zofia Wójcik kl. IIa
Miejsce: Zuzanna Orzechowska kl. III
Wszystkie bałwanki pięknie prezentują się w zimowej scenerii (co widać na załączonych zdjęciach). Dziękujemy uczniom i rodzicom za zaangażowanie i kreatywność. Mamy nadzieję, że dla wszystkich dzieci była to wspaniała lekcja poświęcona recyklingowi, a przy okazji doskonała zabawa.
Organizatorami konkursu były: pani Elżbieta Kuźdub i pani Joanna Minda.
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego w klasach I-III
21 lutego 2021 r. po raz 21. obchodzono na świecie Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. To święto wszystkich języków ojczystych, ustanowione przez UNESCO w 1999 roku, ma na celu podkreślenie różnorodności językowej świata. Jego przesłaniem jest ochrona języków ojczystych, promowanie wielojęzyczności i podkreślanie wartości edukacji językowej. Podczas tegorocznych obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego w naszej szkole uczniowie klas I-III podjęli wyzwanie- starali się bardzo, aby zostać ekspertami językowymi.
Sprawdzali swoje umiejętności językowe, oraz to, na ile znają swój język ojczysty. Obejrzeli specjalnie przygotowaną na obchody tego dnia prezentację, która wyjaśniła im jak powstał język polski. Przypomnieli sobie najczęściej spotykane błędy językowe oraz zasady ortograficzne wyjaśniające pisownię wyrazów. Poznali ciekawostki o języku polskim, a wśród nich: najdłuższe wyrazy, wyrazy składające się z największej ilości polskich liter, staropolskie imiona, najtrudniejsze nazwy miejscowości w Polsce.
Okazało się, że najpopularniejsze słowo w roku 2020 to „koronawirus”. Rozwiązywali krzyżówki, quizy, testy, zmagali się podczas językowych konkursów, ale najwięcej radości sprawiło im czytanie naszych polskich „łamańców językowych”, czyli zabawnych wierszyków i zdań, które wywoływały u nich zaskoczenie i uśmiech. Na zakończenie językowych wyzwań uczniowie postanowili, że od dziś każdy dzień będzie świętem języka polskiego, a oni dołożą wszelkich starań, by zasłużyć na zaszczytny tytuł Mistrza Języka Ojczystego. 21 lutego to bardzo ważna data dla każdego człowieka na kuli ziemskiej. Nam będzie przypominała, że chroniąc język ojczysty dbamy o tożsamość kulturową. Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego był wspaniałą okazją, by zwrócić uwagę na potrzebę dbałości o język ojczysty, którym posługujemy się na co dzień.
„Skoro dzisiaj z ochotą do nauki przystępujecie, na pewno o Polsce dużo już wiecie. Zapraszam Was do podróży. I niech nikt nie tchórzy. Bo po Polsce będziecie podróżować, a swoje sukcesy będziecie musieli odnotować. To konkurs, po którym nagrody dostaniecie, więc chyba chętnie udział w nim weźmiecie”
Te słowa zachęciły i zaprosiły uczniów klasy IIa do wspaniałej zabawy, dzięki której mogli przeżyć niezwykłą przygodę, podczas której mieli okazję wzbogacić swoją wiedzę oraz poznać wiele nowych ciekawostek na temat swojego ukochanego kraju – Polski.
Przez okres tygodnia uczniowie wspólnie z wychowawcą Anetą Pytoń-Grabda wyszukiwali różnych informacji korzystając z dostępnej literatury, prezentacji czy spotkań z ciekawymi osobami. Dodatkowo poprzez quizy czy zabawy pogłębiali tajniki naszego kraju.
Uczniowie odwiedzili ciekawego gościa, który pokazał swoją pracownię oraz opowiedział historię powstania Polski. Spotkanie było ciekawą lekcją historii oraz podróżą w czasie.
Odwiedzili także bibliotekę szkolną oglądając książki o historii Polski, zdjęcia oraz uważnie wysłuchiwali opowiadań nauczyciela bibliotekarza.
Te niezwykłe ciekawostki i informacje przekazały uczniom znakomite osobistości: nauczyciel historii pani Agnieszka Kawalec oraz polonista, bibliotekarz szkolny pani Grażyna Osobińska.
Podczas tego niezwykłego dnia uczniowie wypowiadali się na temat Polski, legend, recytowali „Katechizm polskiego dziecka” oraz brali udział w quizie sprawdzającym ich wiedzę.
Po powrocie do klasy wypowiadali się jakie wrażenia na nich wywarły spotkania z tak ważnymi osobistościami. Wymienili szereg argumentów za co można kochać Polskę. Podsumowując projekt uczniowie odtworzyli najważniejsze wydarzenia tworząc mapę myśl. Praca zespołowa wywołała w nich wiele wspomnień, którymi mogli się podzielić. Był to niezwykły czas, który sprawił uczniom wiele radości.
Dziękujemy za podzielenie się z nami swoją wiedzą i możliwość poznania dziejów naszej małej ojczyzny, a tym samym rozbudzenie w małych sercach uczuć patriotycznych.
„My, uczniowie pierwszej klasy, tobie książko przyrzekamy, że szanować cię będziemy, krzywdy zrobić ci nie damy”
17 lutego 2021 r. pierwszoklasiści zostali uroczyście przyjęci w poczet czytelników Biblioteki Szkolnej. W naszej szkole pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelników biblioteki na stałe wpisało się do kalendarza uroczystości szkolnych. Pierwsze spotkanie z biblioteką to wyjątkowe przeżycie, a wypożyczona wtedy książka powinna być na długo zapamiętana.
Przyszli czytelnicy zapoznali się z księgozbiorem przeznaczonym dla najmłodszych, regulaminem biblioteki, sposobem wypożyczania książek oraz prośbami książki. Skupieni i poważni przyrzekli, że będą kochać i szanować książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. Potem wszyscy zostali pasowani na czytelników przez panią Grażynę Ciałek, nauczyciela biblioteki. Na pamiątkę tej uroczystości dzieci otrzymały książeczki. Nowi czytelnicy chętnie wybrali i wypożyczyli sobie książki. Mamy nadzieję, że od tej pory każdy pierwszak będzie często odwiedzał bibliotekę i rozbudzi w sobie potrzebę czytania oraz poznawania nowych bohaterów książkowych.
Najpiękniejsze bale są w karnawale. Przekonali się o tym uczniowie klas I-II Naszej szkoły uczestnicząc w niezwykłych, balach. Podczas klasowych zabaw karnawałowych dzieci pięknie prezentowały się w różnych strojach balowych. Można było spotkać księżniczki, rycerzy, smoka, damy dworu i wiele innych postaci.
Na balu pojawiły się też pingwinki, które dotarły do Mirowa wprost z Antarktydy. Dzieci brały udział w zabawach muzyczno-ruchowych, a skoczna i rytmiczna muzyka zachęcała do tańca. Podczas balu nie mogło zabraknąć wielu pingwinich zabaw, tańców, konkursów w których uczniowie tak jak bohater lektury pt. „Zaczarowana zagroda” - Elegancik, wykazali się sprytem, mądrością i zwinnością.
W tym dniu było bardzo kolorowo, wszyscy bawili się wesoło. Zabawom towarzyszyła radość, śmiech i spontaniczna aktywność dzieci. Były również słodkie poczęstunki. Dziękujemy wszystkim Rodzicom za pomoc w zorganizowaniu tych pięknych chwil.
Patron
Patron
Odwiedź nas:
mgr Jan Wojciech Ulewiński
Administrator strony
Renata Latos
Patron
Mirów Stary 34, 26-503 Mirów Stary
pspmirow@mirow.pl
Dane kontaktowe:
Publiczna Szkoła Podstawowa im. Św. Jana Pawła II
w Mirowie