Logo - Publiczna Szkoła Podstawowa im. Świętego Jana Pawła II w Mirowie
21 marca 2024

Radosne Nutki po raz czwarty zostały laureatami konkursu "Dziecięca Estrada Folkloru" w dwóch kategoriach

W Kielcach po raz kolejny odbyła się Dziecięca Estrada Folkloru. Wydarzenie zorganizowane w formie konkursu przez Wojewódzki Dom Kultury im. Józefa Piłsudskiego skierowane było do najmłodszych wykonawców i pasjonatów folkloru. Wśród nich znalazły się Radosne Nutki, które po raz czwarty zostały finalistą konkursu w dwóch kategoriach: solistów i zespołów śpiewaczych. Dziecięca Estrada Folkloru zyskała sobie opinię ważnego wydarzenia kulturalnego oraz jednego z najbardziej interesujących i prestiżowych przeglądów muzyki ludowej w województwie świętokrzyskim.

 

W sobotę 16 marca 2024 r.  WDK w Kielcach stał się miejscem spotkań i prezentacji muzycznych solistów śpiewaków, zespołów śpiewaczych, zespołów pieśni i tańca, kapel ludowych. W sali koncertowej rozbrzmiały pieśni ludowe zróżnicowane gatunkowo i tematycznie, w wykonaniu utalentowanych, dziecięcych i młodzieżowych wykonawców folkloru muzycznego. Na scenie prezentowali się młodzi wykonawcy, dla których muzyka ludowa i folklor to ogromne pasje.
Jak co roku w Dziecięcej Estradzie Folkloru wzięły udział Radosne Nutki, które czwarty rok z rzędu zostały laureatami konkursu w dwóch kategoriach śpiewaczych. W tegorocznej edycji zajęły zaszczytne II miejsce w kategorii „zespół śpiewaczy” /w ubiegłych latach Nutki zajęły II, I, I miejsce/. Solistka zespołu Kamila Guza kolejny raz została laureatką konkursu w kategorii „solista” zajmując również II miejsce /w kolejnych, poprzednich edycjach solistka zajęła III, I, II miejsce/.

Wypełniona po brzegi wspaniałą publicznością sala jak zawsze niezwykle ciepło przyjmowała wszystkie artystyczne prezentacje. Uczestnicy konkursu byli zobowiązani do wykonywania nowo opracowanych programów, niewykonywanych podczas wcześniejszych edycji konkursu. Każdy z zespołów i solistów musiał zaprezentować minimum dwa utwory ludowe. Prezentowany repertuar musiał być zgodny z tradycjami regionu, który reprezentowali uczestnicy.

Konkurs miał na celu ochronę i dokumentację autentycznego śpiewu i muzyki oraz popularyzację tradycji i obyczaju ludowego poprzez przeprowadzenie przeglądu konkursowego. Nad przebiegiem przeglądu czuwała Rada Artystyczna, która oceniała typowość i dobór repertuaru, jego zgodność z tradycją regionu, czystość śpiewu, dykcję charakterystyczny sposób wykonania, interpretację (właściwy dobór tekstu i melodii, cechy gwarowe, charakterystyczne zawołania itp.), poziom artystyczny prezentacji i zgodność etnologiczną.

Wydarzenie było nie tylko wyjątkową okazją do wysłuchania tradycyjnych pieśni ludowych, ale także stwarzało możliwość zapoznania się z naszym bogatym dziedzictwem kulturowym. Był to cudowny dzień, pełen wzruszeń i niezapomnianych wrażeń.

 

 

 

Patron

Logo - Publiczna Szkoła Podstawowa im. Świętego Jana Pawła II w Mirowie

Patron

Odwiedź nas:

Dyrektor szkoły

mgr Jan Wojciech Ulewiński

Administrator strony

 Renata Latos

Patron

Mirów Stary 34, 26-503 Mirów Stary

Adres do e-doręczeń: 

AE:PL-46928-37026-IGJIT-32

pspmirow@mirow.pl

  Dane kontaktowe: 

Publiczna Szkoła Podstawowa im. Św. Jana Pawła II

w Mirowie